Homemade Pasta and Seafood

The highlight of this meal was definitely the pasta. UC and I made it yesterday, with 100% organic ingredients, including local, farm-fresh, pastured eggs. We mixed, kneaded, and rolled our little hearts out, and then topped it with this fun seafood mix and a homemade garlic & white wine sauce I whipped up using our Amish butter.

Meal Costs:

Homemade pasta (2 lbs, 1 lb of which got dried for later use). Eggs = $1.00. Flour = $1.00. Oil = less than $.25.

Seafood: $4

Sauce: Less than $1.00

Total (minus dried portion of pasta): $6.15 (rounded). Portions: 6. Cost per portion: $1.03

Not bad!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: